W ciągu minionych kilkunastu lat na całym świecie spostrzegamy ten sam proces – ewolucyjnego wzrostu wszystkich adekwatnie nośników energii, jak twierdzą specjaliści z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w następstwie tego planując budowę swojego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozstrzygnięcia warto będzie zastosować, żeby w trakcie następnych lat użytkowania domu koszty ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając szkice domów musimy mieć na uwadze termoenergetyczność danego mieszkania, chociaż dopuszczalne jest także przeznaczenie szeregu rozwiązań, powodujących większe oszczędności energii cieplnej danego mieszkania, już na etapie jego budowy.

W minionych latach coraz to więcej się mówi do tak zwanych domach pasywnych, czyli takich, które są prawie samowystarczalne w dziedzinie ogrzewania, posiadają zastosowane technologie, jakie z jednej kwestii w najwyższym stopniu chronią przed wyciekiem ciepła z wnętrza mieszkania, a z drugiej strony sprawiają, iż naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza domu. Budowa domu pasywnego to na pewno nieco pokaźniejsze wydatki, mogące podnieść koszt zupełny inwestycji nawet do 25 procent, jednak – jak przekonują eksperci – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat oraz przy bez ustanku rosnących kosztach energii cieplnej na pewno opłaci się.

Bez względu na ty, niezbędne mogą być rozmaite szczegóły, jak Drut Ostrzowy. Podstawową sprawą przy budowie domu pasywnego jest stosowna izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, lecz też fundamentów oraz poddasza. Jeśli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa ma być nie mniejsza aniżeli 20 centymetrów.

W takim mieszkaniu niezmiernie ważne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najwyższej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, muszą być tam wstawione okna o maksymalnie gigantycznej przestrzeni i posiadające doborowe atrybuty termoizolacyjne, a równolegle świetnie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi murów, co zapewni większe nasłonecznienie i mniejsze mostki termiczne.

You may also like