Energia słoneczna to nie wyłącznie ciepło jakie odczuwamy pod wpływem promieni słonecznych na naszych policzkach. Co zajmujące, znajduje się ona także w paliwach kopalnianych. Pozostała ona w nich uwięziona i uległa przekształceniu wraz z upływem czasu w ropę, węgiel czy gaz ziemny. W procesie pozyskiwania i modyfikowania energii słonecznej nie produkowane są żadne zanieczyszczenia. Energia ta jest globalna i ma dużo zastosowań. Instalacje używane do jej pozyskania nie ulegają wyeksploatowaniu przez długie lata.

Wadą tego źródła energii jest niemniej jednak duży koszt kolektorów słonecznych oraz miejsce jakie jest potrzebne do ich instalacji. Polska nie jest również krajem, gdzie przez większą część roku świeciło by słońce. Bez trudności się o tym przekonać, wyruszając w środku sezonu letniego nad krajowe morze. Pogoda bywa bardzo zmienna i zdradliwa. Zamiast słonecznej plaży, jesteśmy w stanie zastać deszczowy i ponury pejzaż.

W tej chwili energia słoneczna bywa wykorzystywana już w gospodarstwach domowych w małej skali. Zazwyczaj służy ona podgrzewaniu ciepłej wody. Ropa, węgiel lub gaz ziemny nie są niezastąpionymi źródłami energii, co potwierdza fotowoltaika Kraków. Alternatywne źródła żądają dużo inwestycji oraz naukowego podejścia. W ten sposób zyskujemy jednak energię ekologiczną, która nie wpływa negatywnie na bezustannie zmieniający się klimat naszej planety.

W następstwie tego także, by zahamować wzrost zanieczyszczeń, naukowcy starają się wypracować jak w najwyższym stopniu ekonomiczne oraz efektywne sposoby pozyskiwania energii z tak nazywanych odnawialnych źródeł. Dzieje się tak, bo korzystanie ze światła słonecznego lub wiatru jest nie tylko tanie, jednak też w głównej mierze nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie dochodzi tutaj do emisji szkodliwych gazów, a przy tym użytkuje się takie źródła, które nigdy się nie wyczerpią. Tego samego jakkolwiek nie można powiedzieć o węglu, ropie czy gazie, jakich już wkrótce może zabraknąć. A taka sytuacja mogłaby być nadzwyczaj brzemienna w skutkach dla pełnej światowej gospodarki.

You may also like