W najwyższym stopniu powszechnym i zarazem kultowym typem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie produkuje się też inne rodzaje stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wielka temperatura, którą otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku spotykamy wiele typów artykułów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, by zdobyć jeszcze znacznie bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy różnych rodzajów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a także zastosowania – sprawdź Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), specjalna (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź też narzędziowym.

br>

You may also like